Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Pomocy Społecznej w Kurowie

Wydarzenia

Święto kawy

Kto z nas nie lubi smakować kawy? Zwłaszcza z pysznymi dodatkami, z którymi smakuje wybornie. Takie święta lubimy najbardziej. Na terapii kulinarnej serwowaliśmy różne rodzje kaw: cappuccino, caffe latte, macchiato, espresso.

Galeria

 

Multikino

Dnia 13 października wybraliśmy się do kina we Włocławku na film przygodowy pt. "Czarny Młyn". Powstał on na motywach najsłynniejszej powieści dziecięcej Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule. Jest to wzruszająca opowieść o akceptacji i tolerancji, do której dzieci muszą dojść własną drogą.

Galeria

 

Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego

W dniu 5 października wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie znajduje się również Muzeum Oręża, Nauki, Techniki oraz Kujawskie Muzeum Kolei. Bogactwo zbiorów Muzeum zawdzięcza dobroczynności mieszkańców Redcza i okolic. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Wśród zbiorów można znaleźć wszelkiego rodzaju artykuły gospodarstwa rolnego, ciągniki, maszyny, stare legendarne samochody i motocycle, pojazdy konne, militarne, mundury i pamiątki z czasów wojen.

Galeria

Dzień Chłopaka

Ostatniego dnia września celebrowaliśmy święto naszych Panów - dzień Chłopaka. W tym roku stanęli oni do konkursu na MISTERA Domu. Mieli za zadanie zaprezentować przed Jury swój talent wokalny, taneczny, a także siłę mięśni. Natomiast panie przygotowały życzenia, prezenty i owocowy poczęstunek.

Galeria

 

Święto pizzy

Święto pizzy już na stałe wpisało się w kalendarz naszych imprez. Nasz kulinarny kunszt zaprezentowaliśmy wykonując pizzę wiejską i hawajską. W połączeniu z własnoręcznie wykonanymi sosami smakowały wybornie.

Galeria

 

Święto pieczonego ziemniaka

Pieczony Ziemniak w naszym domu, to już tradycja, w której głównym bohaterem jest kartofelek. Było dużo konkursów ziemniaczanych, każdy z mieszkańców mógł się wykazać w tych zmaganiach. Było również ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski i ziemniaki. Pojawiły się także pyszności przygotowane przez nasze panie kucharki.

Galeria

 

Wycieczka do Lichenia

1 września, upamiętniając wybuch II Wojny Światowej, wybraliśmy się do Lichenia. Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki  Bożej Licheńskiej, gdzie w chwili zadumy mogliśmy w modlitwie powierzyć swoje troski. Na trasie naszej wycieczki była również Golgota, Kościół św. Doroty i jezioro Licheńskie.

Galeria

 

Grill na zakończenie wakacji

W ostatni sierpniowy dzień pożegnaliśmy wakacje spólną zabawą przy grillu. Choć pogoda po raz kolejny pokrzyżowała nam plany, z wielką radością spędziliśmy ten czas na wspólnym śpiewaniu karaoke, tańcach i pysznym jedzeniu. Nie pozostało nic innego jak przytoczyć słowa piosenki Zdzisławy Sośnickiej - Żegnaj lato na rok ...

Galeria

 

 

 

Koło Fortuny

Każdy z nas lubi oglądać teleturnieje, ale nie każdy ma odwagę w nich wystąpić. My chcieliśmy się z tym zmierzyć i odwzorowaliśmy grę koło Fortuny, w której pięcioro śmiałków rywalizowało ze sobą w dziesięciu kategoriach. Pomimo, że do finału mogła wejść tylko jedna osoba, wszyscy bawiliśmy się przednio, każdy wyszedł z gry wyszedł z nagrodą.

Galeria

 

 

Skansen w Kłóbce

W sierpniu wybraliśmy się do pobliskiego Skansenu w Kłóbce. W tym urokliwym krajobrazie ulokowany jest park etnograficzny, gdzie mogliśmy obejrzeć kilkanaście obiektów architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Na terenie skansenu wznosi się dwór, który także mieliśmy możliwość podziwiać. Po zakończenej wycieczce udaliśmy się na lody.

Galeria

 

Ognisko

Korzystając z pięknej, sierpniowej pogody postanowiliśmy zorganizować w ogrodzie ognisko. Jak zawsze było pysznie i wesoło.

Galeria

 

Występ aktorów z Krakowa

W dniu 6 sierpnia wystąpili przed nami aktorzy z krakowskiego teatru. Zaprezentowali spektakl pt. "Mówimy NIE wszystkiemu co ZŁE" w oparciu o wiersze: "Zosia Samosia", "Skarżypyta", "Paweł i Gaweł".

Galeria

 

Wycieczka do Zielonej Szkoły

W dniu 13 lipca uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych "Pod lupą - ekosystem w powiększeniu mikroskopowym". Mogliśmy zaobserwować jak wygląda w przybliżeniu mucha, skrzydło motyla, włos, czy też gwóźdź. Na zajęciach terenowych w lesie obliczaliśmy ile lat mają drzewa. Zwiedziliśmy MINI ZOO, a potem mieliśmy czas na pyszne lody.

Galeria

 

Kulinariada

W dniu dzisiejszym został zorganizowany konkurs kulinarny pt." Kulinariada". Dwie drużyny zaprezentowały nam swój kulinarny talent pod okiem JURY, które bacznie przyglądało się i oceniało prace zespołu. Trudno było wyłonić zwycięzców, ponieważ sałatki jarzynowe, które przygotowali zawodnicy obu grupom wyszły wyśmienicie. Konkurs ten zapewne wpisze się na stałe w kalendarz naszych imprez.

Galeria

 

Dziecięca grupa folklorystyczna "Swojacy"

Jak co roku, także w tym nie mogło zabraknąć obchodów Nocy Świętojańskiej. Niestety deszczowa pogoda pokrzyżowała nam zabawę plenerową. Za to wielką radością była dla nas mozliwość goszczenia dzieci z grupy folklorystycznej "Swojacy", które zaprezentowały dla nas swój wielki taneczny talent. Był również wspólny grill oraz słodki poczęstunek.

Galeria

 

Szlakami parków krajobrazowych

Naszą wycieczkę szlakami parków krajobrazowych rozpoczęliśmy od przeglądu multimedialnego oraz zapoznania się z wiedzą teoretyczną o nich. Drugą częścią naszej wycieczki był wyjazd do Smólnika, gdzie znajduje sie 150-letni dąb - pomnik przyrody, pod którym w ten słoneczny dzień urządziliśmy sobie piknik. Dalszym punktem naszej wyprawy była stadnina koni " Harier" w Smólniku oraz wieża widokowa w miejscowości Krzewent, z której rozciąga się piękny widok na rezerwat przyrody.

Galeria

 

Artyści ludowi

W dniu 16 czerwca gościliśmy w naszym domu artystów ludowych. Państwo Zawadzcy zaprezentowali nam swój artystyczny kunszt wyrobu wszelkiego rodzaju kwiatów z bibuły oraz rzeźby w miękkim drewnie.

Galeria

 

Spacer w makach

Nasz przydomowy pejzaż pokrył się czerwonym kobiercem maków, korzystając ze słonecznej pogody wybraliśmy się na spacer wśród nich. Nasz dom pięknie prezentuje się na ich tle.

Galeria

 

Spontaniczny grill

Korzystając z uroków pięknej pogody, której w tym roku tak niewiele, spontanicznie zorganizowaliśmy sobie grila. Jak zwykle mogliśmy liczyć na pomoc pań terapeutek :)

Galeria

 

Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Dnia 7 czerwca pani Dyrektor brała udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis.

Sesja poświęcona była przypomnieniu wyjątkowej postaci Wandy Błeńskiej i jej szczególnych zasług w pracy na rzecz chorych i cierpiących. Sejmik Województwa ogłosił rok 2021 w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Wandy Błeńskiej.

W czasie sesji przedstawiciele placówek otrzymali pisemne podziękowania od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego za rolę i trud włożony w zwalczanie skutków pandemii i niesienie pomocy potrzebującym.

Galeria

 

Wycieczka do Bydgoszczy

7 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do Bydgoszczy. Słoneczna pogoda zachęcała nas do zwiedzania zabytków Starego Rynku, spacerów Wyspą Młyńską. Największą atrakcją naszej wycieczki był rejs statkiem po rzece Brda, pyszne lody nad rzeką oraz wsłuchiwanie się w dźwięk muzyki przygrywającej kapeli.

Galeria

 

Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych

W dniu 2 czerwca drogą online uczestniczyliśmy w X Jubileuszowej edycji Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART. Tegoroczny festiwal odbywał się pod hasłem "Dwa serca, jedna miłość - Ojczyzna", w którym mogliśmy się wsłuchać w koncert z okazji 101 Rocznicy Urodzin Jana Pawła II - wielkiego autorytetu wielu Polaków.

Galeria

 

Familiada

Z okazji Dnia Matki obchodzonego u nas jako Dzień Rodziny bawiliśmy się rywalizując, a jednocześnie integrując, w grze grupowej wzorowanej na programie telewizyjnym "Familiada". Występowaliśmy jako rodzina Kowalskich i Ufoludków walcząc o nagrodę. Prowadząca była na tyle miła, że upominki wręczyła wszystkim uczestnikom. Był też słodki poczęstunek w postaci włoskiego jabłecznika wykonanego przez nasze panie kucharki.

Galeria

 

Zajęcia edukacyjne

Dziś mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, prowadzonych przez trenera - panią Jadwigę Wiśniewską, zatytuowanych "Czy każda woda zdrowia doda?" Zajęcia zorganizowane przez Zieloną Szkołę w Goreniu w ramach Programu Priorytetowego "Edukacja Ekologiczna 2021" refundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zdobyliśmy wiedzę na temat zasobów i jakości wody na naszej planecie. Wykonywaliśmy ciekawe doświadczenia.

Galeria

Występ pani Pauliny Pyszkowskiej

Swoją obecnością i występem zaszczyciła nas utalentowana mieszkanka gminy Kowal - pani Paulina Pyszkowska. Wokalistka w 2019r. wzięła udział w programie telewizyjnym "Szansa na sukces", w którym zdobyła wyróżnienie za wykonanie piosenki Urszuli "Malinowy król". W podziękowaniu za występ wręczyliśmy artystce rękodzieło wykonane na terapii zajęciowej.

Galeria

 

Dzień czekolady

W ramach zajęć z rehabilitacji społecznej uczciliśmy Dzień czekolady. Najpierw odbyliśmy wirtualny spacer po fabryce czekolady Wedel, a następnie przystąpiliśmy do samodzielnego wyrobu czekoladek.

Galeria

 

Wyjazd do Zielonej Szkoły

Korzystając z pięknej pogody wyjechaliśmy na wycieczkę do Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym. Odwiedziliśmy zwierzęta w minizoo i urządziliśmy ognisko.

Galeria

 

Święto Narodowe 3 Maja

W tym roku obchodziliśmy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Dzień 3 maja jest w polskiej tradycji dniem radosnej, patriotycznej uroczystości. Na zajęciach terapeutycznych wykonaliśmy flagi, które potem zdobiły nasze okna. Oglądaliśmy również koncert w wersji online p.t.: " Viwat Maj, 3 Maj" w wykonaniu artystów powiatu włocławskiego.

Galeria

 

Majówka

Mimo, że pogoda nas nie rozpieszcza miesiąc maj rozpoczęliśmy wspólnym grilowaniem. Ciepłe jadło zachęciło nas do dalszej zabawy przy karaoke, a muzyka porwała do tańca.

Galeria

Dzień książki

W ramach trening umiejętności spędzania czasu wolnego spędziliśmy miło czas na wzajemnym czytaniu książek.

Galeria

 

Spacer z kijkami

W ramach zajęć ruchowych spacer z kijkami po ogrodzie i okolicy, to jedna z naszych ulubionych form rekreacji.

Galeria

 

Urodziny mieszkanki

Dziś pani Ania obchodziła 90-te urodziny. Był tort, życzenia i prezent. Wszystkiego najlepszego pani Aniu :)

Galeria

 

Poszukiwanie wielkanocnych jajeczek

W Wielkanoc zajączek wielkanocny ukrył w naszym ogrodzie czekoladowe jajeczka. Ruszyliśmy więc na poszukiwania. Śmiechu i zabawy było co niemiara.

Galeria

 

Wielka Sobota

Wielka Sobota, to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia poprzedzający święto Zmartwychwstania. W tym dniu odbyło się w naszej kaplicy święcenie pokarmów na stół wielkanocny.

Święto zbiegło się w czasie z imieninami naszego proboszcza Ryszarda Pospieszyńskiego. Z tej okazji wręczyliśmy księdzu bukiet kwiatów.

Galeria

 

Świąteczne dekoracje

Ruszyliśmy pełną parą, żeby zdąrzyć przygotować się do świąt Wielkiej Nocy. Pracy było dużo, ale taka praca, to satysfakcja i przyjemność.

Galeria

 

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy witanego przez mieszkańców machaniem gałązkami palmowymi. W tym dniu, w naszej kaplicy, odbyło się święcenie palemek, będących symbolem radosci i triumfu. Mieliśmy także możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty oraz namaszczenia chorych.

Galeria

 

Przygotowania do Niedzieli Palmowej

Niedziela Palmowa to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym kościoła katolickiego. Rozpoczyna Wielki Tydzień, i to właśnie tego dnia w kościołach święci się palmy. My swoją już mamy.

Galeria

 

Remonty łazienek

Mimo trudnych, pandemicznych warunków czynimy wszystko, co w naszej mocy, aby podnosić jakość usług bytowych. Staramy się, żeby naszym mieszkańcom żyło się lepiej, wygodniej i ładniej. Obecnie remontujemy już piątą łazienkę. Wszystkie prace wykonujemy sposobem gospodarczym, minimalizując tym samym koszty inwestycji.

Galeria

 

Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze"

Dziś mieliśmy przyjemność brać udział w transmisji online koncertu Zespołu Pieśni i Tańca " Mazowsze" p.t.: " Kalejdoskop Barw Polski ". Podziwialiśmy ciekawą choreografię, przepiękne, barwne stroje z różnych regionów Polski, narodowe tańce i słuchaliśmy najbardziej popularnych piosenek.

Galeria

 

Dzień Kobiet

Nasi panowie, jak zawsze, spisali się na medal ;)  Nie zapomniali o święcie kobiet. Panie miały okazję wysłuchać montażu słowno-muzycznego, otrzymały kwiaty i słodycze. Na koniec był słodki poczęstunek.

Galeria

 

Środa Popielcowa

W tym roku Popielec odbył się na terenie naszego Domu, a poprzedziła go wspólna kolęda. Ksiądz rozdał nam święte obrazki i poczęstował cukierkami.

Galeria

 

Walentynki

W tym roku Walentyki połączyliśmy z ostatnim dniem karnawału. Każdy z nas dostał życzenia od tajemniczego wielbiciela. Były tańce, zabawy i nasze ulubione faworki.

Galeria

 

Ostatki

W Tłusty Czwartek rozpoczęły się ostatki. Żeby tradycji stało się zadość, oprócz konsumpcji pączków, w strojach przebierańców odwiedzaliśmy mieszkańców i personel Domu. Śpiewaliśmy, tańczyliśmy, zbieraliśmy fanty.

Galeria

 

Zimowe przyjemności

W tym roku zima nie poskąpiła nam śniegu, a śnieg to nie tylko obowiązek odśnieżania ale też dobra zabawa. Ruch na swieżym powietrzu, to samo zdrowie. Niektórzy z nas sprawiają wrażenie, że mróz im niestraszny.

Galeria

 

Spędzanie czasu wolnego

Gdy na dworze trzaskający mróz, czas wolny spędzamy w domu na grach i zabawach trenując jednocześnie nasze funkcje poznawcze.

Galeria

 

Wspólne kolędowanie

Lubimy śpiewać, zwłaszcza kolędy w nastrojowym klimacie.

Galeria

 

Dzień Babci i Dziadka

Z tej okazji grupa teatralna przygotowała dla seniorów niespodziankę w postaci montażu słowno-muzycznego. Uczestnicy zajęć manualnych wyczarowali przepiękne hiacynty i laurki. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku.

Wszystkim naszym babciom i dziadkom składamy najserdzeczniejsze życzenia. Zdrowia, miłości i pogody ducha :)

Galeria

 

Zimowy spacer

Rekreacja na świeżym, zimowym powietrzu, to samo zdrowie, piękne widoki  i dobra zabawa.

Galeria

 

Urodziny

Każde okrągłe urodziny świętujemy tortem wykonanym przez nasze wspaniałe kucharki. Jego smak jest wyjątkowy i niepowtarzalny, mniam ;)

Galeria

 

Wigilia

W tym roku trochę inna niż wszystkie. W spokoju, w modlitwie, bez gości. W gronie rodziny naszego Domu.

Galeria

 

Święta czas zacząć

Nasz dom już przyozdobiony. Stoją choinki, stroiki, bombki. Cudowny klimat.

Jutro Wigilia - jesteśmy gotowi na modlitwę i wspólną wieczerzę, tym razem we własnym gronie, bez gości ale z rodziną i bliskimi w sercu.

Galeria

 

Świąteczne pierniczki

W ramach terapii kulinarnej przygotowania do świąt idą pełną parą. Roznoszący się aromat pieczonych pierniczków ukaja nasze zmysły beztroskim, domowym klimatem.

Galeria

 

Mikołajki

W dniu swoich imienin odwiedził nas Święty Mikołaj i jak co roku wręczył nam prezenty. Ale to nie wszystko, zostaliśmy także nagrodzeni za udział w zajęciach rehabilitacji społecznej, za nasze zaangażowanie oraz za wytrwałość, cierpliwość i współpracę z terapeutami w obliczu ograniczjącej nas pandemii. Pracownicy pierwszego kontaktu przygotowali dla nas dyplomy z informacją za co nas cenią najbardziej.

Galeria

 

Mikołajkowa niespodzianka

7 grudnia spotkała nas miła niespodzianka. Samorząd Gminy Baruchowo, za pośrednictwem Zastępcy Wójta i Sekretarza Gminy, przekazali nam, na ręce Pani Dyrektor, mikołajkowy kosz słodkości wraz z życzeniami zdrowia i wytrwałości w tym trudnym okresie.

Dziękujemy :)

 

Świąteczne dekoratorstwo i zdobnictwo

Terapia manualna, a w jej ramach dekoratorstwo i zdobnictwo, to jedno z naszych ulubionych zajęć - zwłaszcza w kontekście Mikołajek i zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Galeria

 

Narodowe Święto Niepodległości

Corocznie 11 listopada ochodzimy święto odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918r, po 123 latach zaborów. Tego dnia wieszamy na naszych domach flagi. W tym roku naszą placówkę ozdobiły także liczne doniczki z chryzantemami otrzymane w ramach wsparcia producentów i sprzedawców tych kwiatów.

Galeria

 

Wirtualne odwiedziny

W związku z ograniczoną, ze względu na pandemię, możliwością odwiedzin wprowadziliśmy perspektywę kontaktów wirtualnych za pomocą komunikatora Skype. W ten sposób możemy rozmawiać i widzieć bliskich lub uzyskać wsparcie psychologiczne. Nie praktykowana przez nas dotąd technologia sprawiła nam wiele radości, ukoiła nieco tęsknotę za rodziną i znajomymi :)

Galeria

 

Święto Zmarłych

W zadumie i spokoju oddaliśmy się pamięci o zmarłych mieszkańcach. Ozdobiliśmy ich groby własnoręcznie wykonanymi wiązankami i światełkiem. Uczciliśmy wspólną modlitwą za spokój ich dusz.

Galeria

 

Dzień Dyni

Każda okazja jest dobra, by zająć czymś ręce i umysły, a przy okazji miło i pożytecznie spędzić czas.

Dynia stała się ostatnio tematem przewodnim terapii manualnej i kulinarnej, a finalnym efektem naszych prac są piękne kolorowanki i pyszny dżem, mniam ;)

Galeria

 

Jesienne spacery

Korzystając z uroków polskiej złotej jesieni zażywamy świeżego powietrza na wspólnych spacerach :)

Galeria

 

Dzień papieski

16 października zebraliśmy się wszyscy, by w zadumie i skupieniu uczcić 42 rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu przez Jana Pawła II.

Jak mawiał Papież " Tu, w Wadowicach wszystko się zaczęło ...", więc nie mogło zabraknąć kremówek, może nie wadowickich, ale równie pysznych.

Galeria

 

Dzień chłopaka

30 września obchodzimy dzień chłopaka, nie mogliśmy zapomnieć o naszych panach. Uczciliśmy ten dzień licznymi konkursami i zabawami. Były także tańce i słodki poczęstunek, a w prezencie butelka piwa bezalkoholowego.

Galeria

 

Warsztaty kulinarne

29 września, dziś na na zajęciach z terapii kulinarnej uczyliśmy się piec pizzę, wybór padł na hawajską. Była przepyszna :) 

Galeria

 

Święto pieczonego ziemniaka

Jak co roku, tak i teraz, bawiliśmy się piekąc ziemniaki i kiełbaski w ognisku. Nasze teraputki zorganizowały wiele zabaw i konkursów o tematyce ziemniaczanej, a kucharki upiekłe pyszne ciasto. Towarzyszyła nam piękna pogoda, muzyka i dobry humor.

Galeria

 

Spektakl pod lipą

Dnia 16 września do naszego domu przyjechała grupa teatralna z Krakowa z występem pod tytułem "Alibi". Ze względów bezpieczeństwa przedstawienie odbyło się na dworzu, z zachowaniem dystansu społecznego wobec przybyłych gości. Wykorzystaliśmy piękną pogodę i cień lip, pod którymi zorganizowaliśmy widownię.

Galeria

 

Wakacyjne ognisko

20 sierpnia korzystając z pięknej pogody spędzaliśmy czas na łonie natury. Piekliśmy kiełbaski i kaszanki. Skoczna muzyka umilała nam czas.

Galeria

 

Poszukiwanie kwiatu paproci

24 lipca dwie drużyny mieszkańców udały się na poszukiwanie kwiatu paproci. W wierzeniach słowiańskich legendarny kwiat miał zapewnić znalazcy bogactwo i dostatek.

Tradycyjnie nasze panie plotły też wianki i puszczały je na wodę. Potem były wspólne tańce i zabawa.

Galeria

 

Dekoratorstwo

Dekoracje domowe wykonywane w ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego.

Galeria

 

Ergoterapia

Piękna pogoda na dworzu sprzyja zajęciom ergoterapii, czyli terapii przez pracę.

Galeria

 

Wycieczka do Zielonej Szkoły

17 czerwca 2020r. byliśmy na wycieczce w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym

Piewrsze nasze wspólne wyjście od długieeego czasu. Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, bez kontaktu z osobami z zewnątrz, spędziliśmy wspólnie czas podziwiając zwierzęta w zagrodzie i korzystając z przyrządów do ćwiczeń.

Galeria

 

Życzenia świąteczne

W tym roku ograniczyliśmy się do przesyłania życzeń drogą elektroniczną.

Jest to trudny czas dla nas wszystkich, a dla listonoszy szczególnie pracowity i, ze względu na panującą pandemię, niebezpieczny. 

Postanowiliśmy więc nie dokładać pracownikom poczty dodatkowych obowiązków jednocząc się z nimi i ze wszystkimi przesłaniem:  zdrowia i wytrwałosci.

 

Dekoracje świąteczne

Świąteczny nastrój przyćmiony czyhającym zewsząd koronawirusem.

Staramy się zająć ręce i umysły czym tylko możemy, a więc przystąpiliśmy do dekorowania naszego domu.

Święta Wielkiej Nocy w tym roku będą inne, nie spędzimy ich z rodzinami :(

Galeria

 

Dzień Kobiet

W tym wyjątkowym dniu mężczyźni przygotowali paniom przemiłą niespodziankę. Były wiersze, życzenia, prezenty oraz humorystyczne przedstawienie w wykonaniu przebranych panów. Całość zwieńczył słodki poczęstunek i wspólne śpiewy.

Galeria

 

 

Bal karnawałowy w naszym domu

20 lutego w naszym domu wraz z zaproszonymi gośćmi z Kowala, Wilkowiczek, i Czarnego świętowaliśmy ostatnie dni karnawału. Wspólną zabawę przy dobrej muzyce uświetnił pokaz mody ekologicznej. Kreatywność wykonania strojów była zaskakująca. Jak przystało na Tłusty Czwartek było tłusto i słodko.

Galeria

 

Bal karnawałowy w Wilkowiczkach

13 lutego zawitaliśmy do naszych przyjaciół w Wilkowiczkach, gdzie razem z mieszkańcami i uczestnikami z innych placowek bawiliśmy się na balu karnawałowym.

Bawiliśmy się wyśmienicie, czego zwieńczeniem był wybór króla i królowej balu.

Galeria

 

Bal karnawałowy w Czarnem

29 stycznia bawiliśmy się na balu karnawałowym w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czarnem. Braliśmy udział w konkursie tańca, wyborach króla i królowej balu.

Było przezabawnie i kolorowo :)

Galeria

 

Dzień z folklorem kujawskim

27 stycznia w naszym domu był dniem z folklorem kujawskim. Już po raz drugi gościła u nas Kapela ze Smólnika. Zespół uświetnił swój występ śpiewem kolęd, pastorałek oraz kujawskich pieśni. Nie zabrakło również odtańczenia kujawiaka.

Galeria

 

Dzień Babci i Dziadka

23 stycznia przedszkolaki z Baruchowa uczciły Dzień Dziadka i Babci śpiewając piosenki, recytując wierszyki oraz wręczając włsanoręcznie wykonane lurki.

Galeria

 

Zespół Pieśni i Tańca " Swojacy"

21 stycznia Zespół Pieśni i Tańca " Swojacy" z Baruchowa zaprezentował kolędy i pastorałki.

Galeria

 

Jasełka w wykonaniu dzieci z SP w Kowalu

16 stycznia roześmiane buźki dzieci znów do nas zawitały, tym razem ze Szkoły Podstawowej w Kowalu. Przedstawiły Jasełkę Bożonarodzeniową według swojego scenariusza. Było świątecznie, miło i wesoło, a na zakończenie słodko.

Galeria

 

Jasełka w wykonaniu dzieci z SP w Baruchowie

15 stycznia w naszym domu gościły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Baruchowie. Zaprezentowały swoją interpretację Jasełki Bożonarodzeniowej oraz talent wokalny śpiewając kolędy. W podziękowaniu otrzymały słodkie mikołajki, po czym z energią ruszyły na zwiedzanie domu.

Galeria

 

Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z SOS-W w Gostyninie

10 stycznia dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gostynie po raz kolejny zaprezentowały swoje umiejętności wokalne. Tym razem przedstawiły koncert najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.

Galeria

Wigilia 

W ten wyjątkowy dzień wszyscy razem zasiedliśmy do wspólnego stołu, podzieliliśmy się opłatkiem życząc sobie nawzajem duuużo zdrowia. Dziękujemy gościom, którzy do nas zawitali ze Starostwa Powiatowego we Włocławku, z Urzędu Gminy w Baruchowie, księdzu proboszczowi oraz rodzinie jednego z mieszkańców. Dziękujemy także za słodki prezent pod choinką.

Galeria

 

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Przygotowania do świąt w pełni.

W radosnym nastroju kleimy, wycinamy, malujemy, zdobimy. Pierwsza choinka już jest. Powstają następne ozdoby,  wszystko w ramach zajęć rehabilitacji społecznej.

Dziękujemy naszym cudownym terapeutkom za ich uśmiech, ciepło i życzliwość, którymi budują prawdziwie domową i świąteczną atmosferę.

Galeria

 

Urodziny

6 grudnia czworo naszych mieszkańców obchodziło okrągłe urodziny:90-te, 70-te, 60-te i 40-te

Życzymy im dużo zdrówka :)

Galeria

 

Mikołajki

6 grudnia Mikołaj pamiętał także o nas. Każdy otrzymał słodki upominek. Osoby wyróżniające się aktywnością na zajęciach terapeutycznych dodatkowo zostały nagrodzone paczką ze słodyczami, kawą i herbatą. Mikołaj wręczył także rózgi, ci co je otrzymali wiedzieli dlaczego :) :) :)

Galeria

Występ zespołu Jubilatki

Andrzejki w naszym Domu uświetnił występ zespołu Jubilatki z Czarnego.

Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia :)

Galeria

 

Andrzejki

26 listopada upłynął pod znakiem wróżb, magii i zabawy, a wszystko dzięki paniom terapeutkom, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamieniły aneks w tajemniczą i klimatyczną salę.

Galeria

 

Koło Fortuny w ŚDS w Czarnem

20 listopada, to dzień spędzony razem z przyjaciółmi z różnych placówek w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czarnem.

Dzień pełen wrażeń i fantastycznej zabawy, m.in. w Koło Fortuny.

Galeria

 

Występy dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gostyninie

15 listopada zawitały do nas dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego im. Jana Pawła II w Gostyninie.

Zaprezentowały iscenizację do wiersza Juliana Tuwima " Rzepka" oraz występ zespołu wokalnego "Gwiazdeczki".

Całość została nagrodzona gromkimi brawami i slodkim poczęstunkiem.

Galeria

 

Występ Kapeli spod Kowala

7 listopada czas umiliła nam Kapela spod Kowala.

Członkowie zespołu swoim graniem i śpiewaniem porwali nas do tańca i wspólnej zabawy.

Galeria

 

Święto Dynii

30 października zajecia terapeutyczne przybrały kolory jesieni, podczas których dynia wystąpiła w roli głównej.

Z jej miąższu przygotowaliśmy smaczne przetwory.

Galeria

 

Przygotowania do Święta Zmarłych

Jak co roku odwiedzamy pobliskie groby zmarłych mieszkańców. Dbamy o porządek na ich mogiłach, zanosimy kwiaty, palimy znicze.

Na terapii zajęciowej, wspólnymi siłami, przygotowujemy piękne wiązanki.

Galeria

 

Pizza dla grupy teatralnej

W ramach podziękowań za aktywność i osiągnięcia pani Dyrektor ufundowała pizzę dla grupy teatralnej mieszkańców Sami Swoi

Galeria

 

Jesień w muzyce i poezji

22 października odbyło się spotkanie muzyczno-literackie pt. "Jesień w muzyce i poezji".

Spędziliśmy miło czas słuchając nostalgicznych wierszy oraz znanych i lubianych piosenek o tematyce jesiennej.

Galeria

 

Wybory parlamentarne 13 października 2019r.

Galeria

 

Wycieczka do Muzeum Mydła i Historii Brudu

W dniu 7 października 2019r. byliśmy na wycieczce w Bydgoszczy. Pierwszym etapem naszego zwiedzania było Muzeum i Historii Brudu, gdzie przewodnik zapoznał nas z historią używania mydła. Uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których każdy mógł zrobić własne mydełko. Kolejnym punktem była Wieża Ciśnień, z której, dzięki sprzyjającej pogodzie, mogliśmy podziwiać panoramę Bydgoszczy. Wspólny posiłek nad rzeką Brdą zakończył naszą wycieczkę.

Galeria

 

Dzień Chłopaka

30 września 2019r. obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Panie przygotowały dla panów upominki, prezentacje i zaprosiły do wspólnej zabawy w karaoke.

Galeria

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

Dnia 12 września 2019r. wraz z zaprzyjaźnionymi Domami z Czarnego i Wilkowiczek świętowaliśmy "Dzień Pieczonego Ziemniaka".

Rozpoczęliśmy odczytaniem listu od Ziemniaka. Wspólną zabawę przeplatały konkursy, gry, słodki poczęstunek oraz wspólny obiad. Piękna pogoda sprzyjała pieczeniu kiełbasek i ziemniaków na ognisku.

Galeria

Pożegnanie lata

25 sierpnia 2019r. Zakończenie pięknych i słonecznych wakacji uczciliśmy wspólnym grilowaniem połączonym z zabawą taneczną. Nasza grupa teatralna Sami Swoi dodatkowo umiliła nam czas prezentując  inscenizację wiersza Józefa Ignacego Kraszewskiego pt. " Dziad i Baba". 

Galeria

 

Zoo Safari w Borysewie

20 sierpnia 2019r, w upalny wakacyjny dzień zawitaliśmy do słynącego ze zwierząt pochądzących z najdalszych zakątków świata Zoo Safari w Borysewie. Stanęliśmy twarzą w twarz z najgroźniejszymi dzikimi zwierzętami.

Galeria

 

Wycieczka rowerowa do Zielonej Szkoły

Lato sprzyja rekreacji. Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się na przejażdżkę rowerową do Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym.

Galeria

 

Terapia kulinarna

Na terapii kulinarnej przygotowujemy pyszności, na które mamy ochotę.

Dziś były to placki ziemniaczane :)

Galeria

 

Wyjazd do Muzeum Etnograficznego

26 lipca 2019r. grupa mieszkańców naszego Domu wybrała się do Muzeum Etnograficznego we Włoclawku, by zobaczyć wystawy o lokalnym rzemiośle, sztuce ludowej i rolnictwie w czteropietrowym spichlerzu z XIX wieku.

Zwiedzanie zakończyli nad Włocławskimi Bulwarami, gdzie w promieniach słońca delektowali się pysznymi lodami.

Galeria

 

Wycieczka do ZOO

19 lipca 2019r, korzystając z pięknej, słonecznej pogody mieszkańcy udali się na wycieczkę do ZOO w Płocku.

Podziwiali egzotyczne zwierzęta, ptaki iryby.

Najwieksze zainteresowanie wzbudziła małpka karmiąca swoje maleństwo. :)

Galeria

 

Święto Osób Niepełnosprawnych w DPS w Kowalu

26 czerwca 2019r. na zaproszenie Domu Pomocy w Kowalu uczestniczyliśmy w Święcie Osób Niepełnosprawnych.

Była to dobra okazja do spotkania się z przyjaciółmi z innych domów, wspólnych rozmów oraz dobrej zabawy.

Galeria

 

Poszukiwanie kwiatu paproci

25 czerwca 2019r. mieszkańcy ruszyli w poszukiwaniu kwiatu paproci. Drogę do niego wyznaczały wskazówki zaszyfowane w rebusach i zagadkach. Prawidłowe rozwiązanie każdej z nich, krok po kroku, doprowadziło zwycięzką drużynę do celu.

Po odnalezieniu kwiatu paproci mieszkańcy wspólnie pletli wianki i puszczali je na wodę.

Gorące zmagania ochłodziły lody i soczysty arbuz

Galeria

 

Dzień Sportu

Dzienia 18 czerwca 2019r. terapeuci zorganizowali Dzień Sportu.

W sportowych zmaganiach brały udział osoby o różnym stopniu sprawności. Wszystkie konkurencje były dostosowane do możliwosci podopiecznych biorących udział w rozgrywkach.

Spalone kalorie uzupełnił lodowy poczęstunek.

Galeria

 

Występ Zespołu Folklorystycznego SMÓLNIK

Dnia 14 czerwca 2019r. w naszym Domu wystąpił Zespół Folklorystyczny SMÓLNIK.

Przedstawił on bogactwo tradycji kultury ludowej prezentując zwyczaje, tańce, melodie, przyśpiewki i gwarę Nadwiślańskich Kujaw Wschodnich.

Mieszkańcy dali się ponieśc wspólnej zabawie i śpiewom.

Zespołowi dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i stworzenie wspaniałej atmosfery.

Galeria

 

Impreza ŚDS w Czarnem

W dniu 5 czerwca 2019r, na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Czarnem, uczestniczyliśmy w corocznej zabawie plenerowej pt. " Kostka w grze". Spośród ośmiu drużyn biorących udział udział w grze zajęlismy drugie miejsce.

Całej imprezie towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, wspólny obiad oraz zabawa taneczna.

Serdecznie dziekujemy za zaproszenie.

Galeria

 

Majówka 

30 maja 2019r. w naszym Domu odbyła się Majówka, na którą przybyli goście z czterech zaprzyjaźnionych placówek: z Kowala, Wilkowiczek, Rzeżewa i Czarnego.

Po powitaniu przez panią dyrektor grupa teatralna Sami Swoi zaprezentowała przedstawienie pod tytułem " Wierszolandia".

Całej imprezie towarzyszyła zabawa taneczna połączona z licznymi grami i konkursami, także na świeżym powietrzu.

Dopełnieniem był stół szwedzki obfitujący w pyszne ciasta i owoce.

Galeria

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019r.

W siedzibie DPS w Kurowie został utworzony okręg wyborczy, w którym mieszkańcy naszego Domu mieli możliwość oddania głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego

 

Wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

24 maja 2019r. mieszkańcy naszego Domu odbyli podróż do przeszłości w wiosennych klimatach pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej.

Podziwiali wygląd dworków szlacheckich, chałup wiejskich, zagród, ogródków, pasiek, zwierząt oraz wystawę prac twórców ludowych.

Odwiedzili miejsca, w których kręcono zdjęcia do wielu filmów i programów telewizyjnych.

podróż zakończył relaks w Karczmie Pohulanka przy konsumpcji pysznych lodów.

Galeria

 

15.05.2019 r. Grupa teatralna Sami Swoi wystąpiła w Szkole Podstawowej w Baruchowie prezentując twórczość Jana Brzechwy i Juliana Tuwima w przedstawieniu po tytułem: "Wierszolandia".  Mieszkańcy przedstawili inscenizację utworów: Zosia Samosia, Leń, Żaba, Żuk. Występ spotkał się z dużym aplauzem młodej widowni. Przedstawienie powstało przy współudziale terapeutów: pani Anny Seroczyńskiej i pani Katarzyny Grabowskiej z mieszkańcami Domu. 

 

26.04.2019 Dziś nasi mieszkańcy wzięli udział w XX PREZENTACJACH TWÓRCZOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH Mój Świat - Moje Życie , któych organizatorem był BROWAR B we Włocławku. Mieszkańcy wystapili z przedstawieniem ,, Wierszolandia", jetesmy dumni i pełni podziwu dla pracy jaką wykonali.

 

16.04 2019 W dniu dzisiejszym masz dom odwiedził teatr z Krakowa, artysci wystapili z programem ,,Piosenka jest dobra na wszystko".Mieszkańcy wysłuchali piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów.

08.04. 2019 Nasi mieszkańcy wzieli udział w kiermaszu przedświątecznym i wystawie rękodzieła artystycznego osób niepełnosprawnych „My też potrafimy”  które odbyły się w budynkach Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym w Toruniu. 

 

08.03.2019 Dziś świętowalismy Światowy Dzień Kobiet.Nasi panowie przygotowali dla swoich koleżanek montaż słowno - muzyczny o roli kobiety w dziejach swiata, oraz drobne upominki. 

 

05.03.2019 Reprezentacja naszego domu wzięła udzaił w zabawie ostatkowej w DPS Kowal.Mieszkańcy mile spędzili czas z kolegami z innnych ośrodków.

 

26.02 .2019 W dniu dzisiejszyn odbyła się w naszym domu zabawa zabawa karnawałowa. Czas spedziliśmy w towarzystwie gości z ŚDŚ w Czarnem.Po plasach i zabawach przyszedł czas na słodki poczęstunek.

 

18.02.2019 W ramach teatroterapii mieszkancy odwiedzili Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, obejrzeli przedstawienie ,,Królewna Śnieżka".

 

07.02.2019 Dzisiaj nasz dom odwiedziła młodzież z ZSS w Kowalu. Mieszkańcy wysłuchali montazu słowno - muzycznego zwiazanego  z obchodami dnia seniora.29.01.2019 W naszym domu odbyły sie dziś wybory do Rady Mieszkańców. Po trudach dokonania wyboru swojego reprezentanta mieszkańcy korzystajac z zaproszenia ŚDŚ w Czarnem wzieli udział w zabawie karnawałowej ,, Dzieci kwiaty".

 

23.01.2019 Dzień Senoira. W dniu dzisiejszyn świetowaliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Imprezę uświetnił występ zespołu folklorystycznego ,,Swojacy" z Baruchowa. Artyści i mieszkańcy mile spedzili czas przy słodkim poczęstunku.

 

10.01.2019 Noworoczny koncert kolęd. Tego dnia nasz dom odwiedziły dzieci z zaprzyjażnionego ZSP w Baruchowie. Młodziez przedstawiła montaz słowno- muzyczny o tematyce światecznej.

 

20.06.2018. Wykorzystując ofertę reperuarową teatru płockiego grupa mieszkanców oglądała spektakl  p.t. "Pchła Szachrajka". Dowcipny scenariusz, stosowna scenografia i znakomita gra aktorów sprawiły, że pobyt w teatrze pozostawił na długo miłe wspomnienia. 

 

08.06.2018r. Wybraliśmy się na wycieczkę po równinie mazowieckiej. Zwiedziliśmy miejsce kultu religijnego w Głogowcu. Dzięki uprzejmości miejscowego księdza proboszcza poznaliśmy historię kościoła i zwiazanego z nim kultu. W Oporowie zwiedziliśmy zamek ze zgromadzonymi w nim zbiorami muzealnymi, a w Kutnie podziwialiśmy uroki miasta.

Na zaproszenie pani kierownik i uczestników ŚDS w Czarnem grupa naszych mieszkanców gościła na zabawie plenerowej. Wykorzystując ciepłą i słoneczną aurę, na terenach rekreacyjnych ŚDS zorganizowano gry i zabawy sprawnościowe. Nasi mieszkańcy ochoczo włączali się w zabawę i radosną rywalizację. Wspólnie spędzony czas był okazją do utrwalania wcześniej zawartych znajomości i więzów integracyjnych między oboma placówkami. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

 

31.05.2018. Braliśmy udział w obchodach Święta Bożego Ciała. Nasz Dom przygotował ołatarz, który był usytuowany przy kościele parafialnym w Kłotnie.

                                                                                                

 

30.05.2018 Dzień Rodziny. Pod taką nazwą świętowaliśmy jednoczesnie Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Gościlismy  z tej okazji w naszym Domu małżeństwo Państwa Łukaszewiczów z Kowala. Pan jest znanym w regionie gawędziarzem i autorem publikacji o folklorze Kujaw, Pani zaś to wokalistka amatorka, ale o pięknym operowym głosie. Kujawskimi "gotkami i łopowiastkami", a także znanymi i lubianymi piosenkami uświetnili Państwo czas mieszkańcom, za co serdeecznie dziękujemy.

 

11 maja mieszkańcy wybrali się na wycieczkę do Włocławka. Odwiedziliśmy papugarnię, gdzie można było podziwiać wiele gatunków papug. Bliski kontakt z oswojonymi egzotycznymi ptakami sprawił dożo radości i dobrej zabawy. Papugi bardzo dbały o to, by zaprzyjaźnić się ze swymi gośćmi. Byliśmy również na lotnisku Aeroklubu Włocławkiego w Kruszynie. Zobaczyliśmy samoloty i szybowce, poznalismy wiele ciekawostek dotyczących sportów lotniczych. Przywieźliśmy z tej wycieczki dużo pozytywnych wrażęń.

 

Początek maja to czas rozpoczęcia sezonu grillowego. W środku długiego majowego  weekendu, 2 maja i w okolicach  naszego Domu zaczął unosić się kuszący zapach grillowanej kiełbaski i kaszanki. Przyciągnął on wielu amatorów tego rodzaju biesiadowania. Najważniejszy to dobry początek.Wszyscy orzekli, że takie wydarzenie trzeba powtarzać częściej.

 

26 kwietnia w Browarze B we Włocławku miały miejsce XIX Prezentacje Twórczości Osób Niepełnosprawnych "Mój świat, moje życie". Nasz Dom reprezentowała grupa teatralna "Sami Swoi". Przedstawiła inscenizację wiersza J.I.Kraszewskiego pt. "Dziad i Baba". Naszym artystom gratulujemy popisu i dziękujemy za godne  reprezentowanie placówki.

 

18 kwietnia Mieszkańcy Domu uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Po zwiedzeniu Muzeum Etnograficznego, Kamienicy pod Gwiazdą udaliśmy się na spacer po Starówce. Piękny słoneczny dzień pełen wrażeń uwieńczony został słodką konsumpcją.

 

W dniu 11 kwietnia 2018r gościliśmy w naszym Domu panią Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Czarnem wraz z uczestnikami. Nasze
spotkanie miało charakter integracyjny, towarzyski, wypełnione zabawami i konkursami o tematyce wiosennej dostarczyło wielu pozytywnych doznań i emocji.

 

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny